Leszögezte az USA új védelmi minisztere, hogy mit akar: hát, nem woke hadsereget
A 44 éves katonai veterán várhatóan nem fogja folytatni a demokraták ideológiai alapú toborzását.
Iránt az elmúlt években olajexport-szankciókkal sújtották, de ez nem feszélyezte Kínát, hogy vásároljon tőlük. A Kínába irányuló iráni olajimport hónapról hónapra nőtt. Miközben a Brent nemzetközi kőolaj-benchmark szárnyal, a kínai vásárlók kihasználják, hogy alacsonyabb árakon vásárolhatnak nyersolajat Iránból. Az árkülönbség felülmúlja az Egyesült Államok szankcióinak kockázatát.
Az iráni nyersolaj kínai importja idén az egekbe szökött, annak ellenére, hogy a szankciók végrehajtása esetén Washington elzárhatja a szankciósértőket az Egyesült Államok gazdaságától.
Ez nem nagyon hatja meg Kínát, ugyanis a világ vezető olajimportőre azután pörgette fel vásárlásait, hogy Teherán és a világhatalmak között újraélesztették a 2015-ös nukleáris megállapodás felújításáról folyó tárgyalásokat, és megvan a remény, hogy megszüntetik az iráni olajexportra vonatkozó amerikai szankciókat.
Kutatók három tanker nyomkövetője alapján próbálták megbecsülni a kínai importot. Eszerint az import januárban elérte a napi 700 000 hordót, meghaladva a kínai vámhatóság által 2017-ben jegyzett 623 000 hordó/napi csúcsát. Ezután, 2018-ban Donald Trump volt amerikai elnök újból szankciókat vezetett be az iráni olajexportra.
Az egyik nyomkövető becslése szerint, november-decemberben a kínai behozatal átlagosan napi 780 ezer hordó volt Iránból
A rekord mennyiségű iráni olaj kínai vásárlása azt is jelentheti, hogy a szankciók feloldása után Teherán korábbi vásárlói, például az indiai és európai finomítók számára kevesebb készlet áll majd rendelkezésre, amennyiben az iszlám köztársaság folytatni tudja az olajexportot.
A Reuters szerint, az Egyesült Államok külügyminisztériumának szóvivője elmondta, hogy
A vásárlók nagy része független kínai finomítók közül kerül ki, akik kihasználták, hogy hordónként 5 dollárral a Brent ára alatt tudtak vásárolni.
A Petro-Logistics tanácsadó cég, amely nyomon követi az olajpiacot, azt nyilatkozta, hogy Irán teljes kőolajexportja decemberben napi egymillió hordó fölé emelkedett, ami három év óta a legmagasabb érték.
„Irán olajexportja hónapról hónapra többnyire Kínába irányul, gyakran bonyolult útvonalakon és átrakodásokon keresztül, kisebb mennyiségben pedig Szíriába" - mondta Daniel Gerber vezérigazgató.
Bár úgy tűnik, hogy az USA meg fogja büntetni azokat az országokat, amelyek megsértik a szankcióit, de Kínához nem mer hozzányúlni, mivel túlságosan fél egy további eszkaláció kialakulásától.